Classic White Beyazlatıcı Sabun Resmi Satış ve Sipariş Sitesi 19TL Ürün Görseli

Bitkisel sabunlar hangi hastalığa iyi geliyor?

Sedef hastalığı için doğru sabunu kullanmak daha fazla tahrişi önleyebilir, lekelerin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir ve muhtemelen sedef hastalığını tedavi edebilir.

Sedef hastalığı , ağrılı ve çirkin yamalara neden olan kronik bir deri hastalığıdır . Psoriyaz aynı zamanda otoimmün bir hastalıktır , bu da bağışıklık sistemi aşırı aktif hale geldiğinde cilt hücreleri çok hızlı gelişmekte ve pul pul oluşmasına neden olmaktadır.

Sedef hastalığı hijyenik olmaması veya cilt tahrişi nedeniyle bulaşıcı değildir. Bu nedenle sağ sabun sedef hastalığını engellemeyecek veya yamaları uzakta yıkamayacaktır. Doğru sabun ancak yamaların daha da kötüleşmesini önleyebilir ve sağlıklı cildin daha hızlı büyümesine yardımcı olabilir.

Sedef hastalığı için sabun çeşitleri

Sedef hastalığı ve çok kuru cilt olan bir kişi, nemlendirici bir sabundan yararlanabilir. Bir dermatolog doğru sabunu almaya yardımcı olabilir. Yardımcı olabilecek bazı seçenekler şunlardır:

Tar sabunları

Bazı çalışmalar , katranın psoriyaz plaklarına katkıda bulunan cilt hücrelerinin büyümesini yavaşlatmasına yardımcı olduğunu bulmuştur. Tar da yardımcı olabilir:

  • kaşıntı
  • kırmızılık
  • iltihap

Tar sabunları iki çeşittir: kömür katranı ve odun katranı. Ağaç katranı sabunları, ardıç ve çam gibi çeşitli bitki odunlarından yapılır. Kömür katranı sedef hastalığının tedavisi için daha kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.

Doktorlar, tam olarak katran sabunlarının nasıl işe yaradığı ya da neden çalıştıklarından emin değildir. Bununla birlikte, çalışmalar, katran sabunlarının sedef hastalığına yardımcı olabileceğini göstermeye devam ediyor.

Eksfoliye sabunlar

Epitel sabunları derinin üst katmanını kaldırmaya yardımcı olur. Bu iyileşme sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olur ve cildin pürüzsüz, sağlıklı cildi daha hızlı değiştirmesini sağlar.

Salisilik asit, en popüler ve en güvenli eksfoliye edici bileşenlerden biridir. Glikolik asit ve laktik asit de dahil olmak üzere pek çok asit cildi pul pul dökebilir.

Daha güçlü eksfoliye edici sabunlar keratolitik olarak nitelendirilebilir. Bir keratolitik sedef hastalığı ölçeklerini kaldırmaya yardımcı olan bir tedavidir.

Yulaf ezmesi sabunu

Yulaf ezmesi sabunu, özellikle kolloidal yulaf ezmesi sedef hastalığına bağlı ağrı ve kaşıntıyı hafifletebilir. Ayrıca sedef hastalığının kırmızılığının azaltılmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar, yulaf ezmesinin iltihaplanmayı azaltabileceğini ve hatta cildin iltihabı teşvik eden kimyasalların bırakılmasını önleyebileceğini buldu.

Yulaf ezmesi ürünleri, alerjik reaksiyon öyküsü olan insanlarda bile cildi tahriş etmemektedir. Hassas ciltli sedef hastaları için veya diğer ürünleri kullanamayan yulaf ezmesi sabunu iyi bir seçenek olabilir.

Nemlendirici sabun

Kuru cilt sedef hastalığına neden olmaz. Bununla birlikte, kuru cilt, sedef hastalığının ağrısını daha da kötüleştiren kaşıntılı ve tahriş olmuş olabilir. Çeşitli yağlar ve nemlendiriciler yardımcı olabilir. Sedef hastalığı olan bazı insanlar alerjik reaksiyonları ve kimyasal tahrişi önlemek için aloe veya avokado yağı gibi doğal yağ içeren sabunları kullanmayı tercih eder.

Sedef sabunu ve losyon arasındaki fark nedir?

Sedef hastalığı losyonları ile sabun arasındaki temel fark, losyonların deride bırakılmasının güvenli olmasıdır. Aslında, çoğu çalışmak için deride kalmalıdır.

Örneğin hidrokortizon, kaşıntı ve cilt tahrişini azaltabilen bir steroiddir. Hidrokortizon losyonlarının iyi çalışması için cildiniz üzerinde kalması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )